Grickanje kod šteneta: Normalno ponašanje ili problem?
Nov 22, 2024UOPŠTENI RAZLOZI ZBOG KOJIH ŠTENE GRICKA
Istraživanje sveta - Kao i mala deca, štenci koriste svoja usta da istraže i upoznaju okolinu. Grickajući različite predmete, oni saznaju više o teksturi, ukusu i njihovom obliku.
Češkaju zube - Kada štenci prolaze kroz proces nicanja zuba, obično od 3. do 6. meseci, mogu osećati nelagodu ili svrab desni. Grickanje im pomaže da ublaže tu nelagodu.
Igra zvana „poziv na obračun“ - Grickanje je takođe način na koji se štenci igraju. Suština ovakve igre jeste odmeravanje sa drugim jedinkama. Koliko su vešti i istrajni – tako će biti društveno pozicionirani.
Grickanje među štencima - Kada dobijate štene iz legla, ono će najćešće biti dobro izgrebano po glavi i drugim mestima na telu. To znači da je štene i te kako razvijalo socijalne veštine sa svojom braćom i sestrama iz legla. Posle spavanja, grickanje je najduža aktivnost kojom se bave. Ono će im omogućiti da svima oko sebe pokažu svoje veštine i istrajnost koje će ih kvalifikovati za određenu poziciju u svom čoporu.
Grickanje zrelih pasa - Štene kad se upusti u grickanje zrelog psa svesno je da ne može pobediti tu bitku. Ovo za njega podrazmeva opipavanje granica. Znači da testira koliko će mu taj stariji pas dozvoliti njegovog ponašanja.
U ovom procesu zreliji psi imaju odgovornost da se sa štenetom upuste u igru. Njihova je dužnost da to štene izvedu na pravi put. Ne svi, ali velika većina zrelih pasa baš lepo prilagođava igru za štene.
Dozvoljavaju im razne stvari u igri koje verovatno ne bi dozvolili nekom drugom zrelom psu. Kada štene „pretera“, upozoravaju režanjem pa ih i gricnu malo kako bi zaustavili igru gde se štene previše razularilo.
Grickanje svojih vlasnika - Kad već spominjemo razvoj socijalnih veština – na tom putu se i mi kao njihov vlasnici nalazimo. Grickanje podrazumeva bezazleni poziv na obračun. Ajde da vidim ja kao tvoje štene šta ti to imaš da pokažeš od svoje pameti i svojih veština kao moj vlasnik i koliko ćeš u njima biti uporan.
Štene će najradije izabrati da gricka članove njegove porodice – njegovog čopora i na taj način će utvrđivati svoje mesto u njemu. Već kroz grickanje mi možemo da gradimo našu poziciju nad štenetom. Ukoliko se grickanja završavaju tako da nemamo rešenja i da pokušavamo da preusmerimo štene da gricka nešto drugo kako bi mi preživali – štene će to tumačiti kao svoju pobedu, kao svoje napredovanje na hijerarhijskoj lestvici.
Ukoliko nisi toliko izverziran u igri sa štenetom, idealno bi bilo da se naoružaš rekvizitima koji će ti smanjiti neprijatnost prilikom ugriza, i omogućiti ti da se igraš igre grickanja dokle god je to štene poželelo. Kada štene odlučuje da prestane da gricka – to podrazumeva tvoje napredovanje u odnosu sa njim. Znači da si bio pametniji i istrajniji.
Grickanje deteta - Štenetov glavni poriv jeste da nadvlada jedinku pored njega. Ukoliko to ne uspeva ono se toj jedinki potčinjava. Obično deca budu na meti razjarenog šteneta koje želi da ih potčini. Štene dete posmatra kao drugo štene i zato se ne libi da svom silinom tu nastupi.
Ukoliko je dete malo starije i može da se izbori sa svojim štenetom pa makar se i mučilo – ja tu ništa ne bih dirao. Ovo je odlično čak i za dete i njegov razvoj.
Međutim ukoliko pas dominira i dete ne može da se odbrani od siline grickanja i vučenja garderobe, ovde je potrebna intervencija roditelja. Štene tad možemo staviti u kavez ili ga možemo korigovati – povlačenjem kože na vratu i objasniti mu da iznad njega postoji neko ko će se starati za slabije u porodici – čoporu. Imamo i obrnutu situaciju gde dete želi i svojom snagom uspeva da nadvlada štene. Ovde je takođe potrebna intervencija roditelja, kako bi se štene zaštitilo.
Rekviziti za grickanje
Upamti ovo – štene svoju dozu mora da izgricka. Na tebi je da za ovo napraviš ambijent i uslove gde ćeš i ti kao njegov vlasnik uživati. Štene prvo gricka svoju porodicu i druge pse, ukoliko mu se tu niko ne posveti, štene će iz dosade grickati ostale stvari (igračke, kablove, nameštaj).
Najlakše je kad gricka tebe, onda su bar stvarni ostale sigurne. Odlična oprema koja će ti pomoći da se poigraš sa svojim štenetom igre grickanja su bilo kakve skijaške ili neke druge rukavice. Iako nećeš ostati uskraćen za pritisak njegove male vilice, one će pomoći da bar koža ostane neizgrebana u tom procesu. Važno je ostati istrajan i izmoriti tu potrebu šteneta.
Ukoliko se desi da nemaš vremena da se „obračunavaš“ sa svojim psom, presovana koska je idealno rešenje za tebe. Mir u kući može trajati i po sat vremena. Moj predlog je da bude za broj veća a nikako manja. Manju kosku šenci brzo omekšaju pljuvačkom i lako je progutaju što će značajno smanjiti vreme „mira u kući“.
Presumeravanje i zabrana grickanja
Ukoliko se ne osećaš dobro i ne uživaš u igri grickanja sa svojim štenetom, ovo je igra koju bi definitivno trebalo da zaobilaziš.
Odličan metod je preusmeravanje na igračke. Trudimo se da potrebe grickanja zadovoljim upotrebom neke igračke za koju je naše štene pokazalo interesovanje. Umesto naših ruku, igračka treba da nova meta.
Ukoliko štene ne pristaje na preusmeravanje grickanja na druge rekvizite i igračke, ignorisanje je jedino što nam preostaje. Ovo može biti malo neprijatan period dok štene definitivno ne uvidi da se nikad neće ovajditi o malo grickanja sa svojim vlasnikom.
Takođe i neke igračke koje su bezbedne mogu psa dobro zabaviti u čaroliji grickanja. Ibi je pokazala interesovanje za igračkama od kanapa ali ne toliko i za gumenim igračkama. Afinitet prema igračkama varira od psa do psa.
Koliko god da je za štene ovo važna životna radnja, nije ni ideja da se mi kao vlasnici porobimo, tj. da smo stalno tolarantno spremni na zahteve našeg šteneta. Apsolutno je legitimno da ponekad grickanje našeg šteneta i zaustavimo.
Trudimo se da ovo nije stalna praksa kao bi štene svoju potrebu zadovoljilo. Kao što bi ga zreo pas zaustavio režanjem pa čak i ugrizom ako je to potrebno, mi to možemo uraditi odsečnim povlačenjem kože na vratu uz odlučno izgovaranje reči „NE“. Ukoliko nastavi, ponovimo ceo proces uz malo jače povlačenje po vratu. Osim povlačenja kože po vratu, postoji još jedna tehnika koja se pokazala jako efikasnom. Ovde koristimo oštrinu mlečnih zubića. Usnu kožu pritisnemo na zubiće. Ovo je neprijatnost koju možemo koristiti kada nas štene prejako grize ili kad želimo da mu nešto izvadimo iz usta.
Da zaključimo:
- Grickanje je potreba za štene. Trudimo se da ga inteziviramo kako bi ga zadovoljili – a ne zabranjujemo ga.
- Štene grickanjem svojih vlasnika testira granice, a grickanjem nameštaja češka svoje desni.
- To što se grickaš sa svojim štenetom, ne razvija kod njega agresiju - već mu pomažeš da se izrazi. Štene ne zna da slika ili svira, ali zna da gricka.
- Grickanje će stati ne brini se. Posle zamene mlečnih zuba (3-6 meseci) kod šteneta će se drastično smanjiti ova potreba.
- Grickanje će produbiti tvoj odnos sa štenetom, ako znaš da se nosiš sa tim.
- Iskoristi ovaj period I ostavi utisak na svog psa. Kasnije je sve teže.
- Koristi rukavice, neće biti toliko bolno.
- Ako se ne snalaziš, preusmeri grickanje na igračku.
- Kada bi smo igri grickanja ubrzali tempo i zamenili emociju, da je štene besno, a ne srećno – apsolutno bi izgledalo kao obračun.